Trochę historii…

marta-mum-logo

Zakład Komunikacji Publicznej i Gospodarki Komunalnej Gminy Suchy Las został powołany uchwałą Rady Gminy 1 grudnia 1991 roku.

Zakład rozpoczął swoją działalność otrzymując 9 autobusów marki Autosan H9-35, które na ówczesne warunki wystarczały na zaspokojenie potrzeb przewozowych mieszkańców Gminy.

Fot. Autobusy Autosan

dscn0566    0001   0001-1

Rozpoczynając działalność  firma nie posiadała zaplecza warsztatowego, biurowo – socjalnego, dzierżawiony w Chludowie od SKR budynek wymagał remontu i przystosowania terenu do parkowania autobusów. Gmina Suchy Las wiele serca i pieniędzy włożyła , aby przystosować zaplecze techniczne. Od 1 stycznia 1992 roku strukturę Zakładu powiększono o Zakład Wodociągów i Zakład Gospodarki Komunalnej, którego siedzibę ustanowiono w Suchym Lesie.

Zwiększająca się liczba mieszkańców Gminy, a tym samym pasażerów wymusiła zakup większych autobusów. Od 1994 roku tabor został zwiększony o większe i pojemniejsze autobusy Autosan H10-11, a od 1998 roku autobusy marki Jelcz L-120.

Fot. Autobusy Jelcz                                           

dscn1249   0001-4 0001-5

Wszystkie autobusy wyposażono w radiostacje umożliwiające kierowcom natychmiastowy kontakt z dyspozytorem. W strukturze zakładu budżetowego firma funkcjonowała przez 10 lat. Zwiększający się zakres zadań wszystkich pionów zakładu spowodował podjęcie w 2001 roku przez Radę Gminy uchwały o przekształceniu dotychczasowego Zakładu w dwie odrębne Spółki prawa handlowego: Zakład Komunikacji Publicznej Suchy Las Sp. z o. o. i Zakład Gospodarki Komunalnej Suchy Las Sp. z o. o., które działają w nowej strukturze od 1 stycznia 2002 roku.

Następne lata to intensywna rozbudowa i modernizacja całego Zakładu, w tym czasie zakupiono niskopodłogowe autobusy marki MAN.

Fot. Autobusy MAN

dscn0443    0001-3   0001-2

 

W 2008 roku oddana została nowo wybudowana hala myjni, przeprowadzone zostały remonty, jak również modernizacja warsztatu mechanicznego, która ukierunkowana została nie tylko na poprawę bezpieczeństwa pracy mechaników, ale również  w wyposażenie w nowoczesne sprzęty diagnostyczne.

Od stycznia 2013 komunikacja Gminy Suchy Las została zintegrowana z komunikacją miejską Poznania,  dzięki czemu pasażerowie poruszają się korzystając  z jednego wspólnego biletu.

Fot. Bilety jednorazowe – archiwalne

1  2  3

Fot. Bilety miesięczne – archiwalne

img_0001  img_0002  img_0003

Zakład Komunikacji Publicznej w ramach Zarządu Transportu Miejskiego obsługuje 6 stałych linii komunikacyjnych łączą Poznań z miejscowościami gminy Suchy Las. Spółka posiada 23 duże autobusy oraz 2  małe przystosowane do przewozu dzieci niepełnosprawnych.

W ciągu ostatniego roku Spółka zakupiła trzy niskopodłogowe Autobusy marki Solaris Urbino 12.

Fot. Autobusy SOLARIS

DSCN0211   Solaris_2   20160704_103742  slider

Spółka wielokrotnie została wyróżniona Certyfikatem i Znakiem Wielkopolska Jakość, legitymuje się również udziałem w programie CIRF (Certyfikat Innowacyjna i Rzetelna Firma) podnosząc zaufanie i konkurencyjność.

Organizacja we wrześniu br. otrzymała Wyróżnienie I Stopnia Wielkopolskiej Nagrody Jakości w kategorii firm średnich.

Zawsze w historii, ale i też dzisiaj to ludzie, pracownicy byli i są największą wartością firmy, bo bez względu na okoliczności potrafili znaleźć właściwe, najlepsze rozwiązania dla Spółki.

1 grudnia 2016 roku Zakład Komunikacji Publicznej Suchy Las Sp. z o. o. obchodzi 25 – lecie działalności.