Oficjalne przekazanie nowych autobusów

Dnia 25 września br. nastąpiło oficjalne przekazanie czterech nowych Solarisów Urbino IV generacji.

W przekazaniu, które odbyło się o godzinie 10 w Chludowie wzieli udział przedstawiciele gminy: wójt Grzegorz Wojtera, zastępca wójta Marcin Buliński, przedstawiciele ZKP Suchy Las: prezes zarządu Edward Miśko, dyrektor ds. technicznych Eugeniusz Szablewski, kierownik ds. technicznych Sebastian Bryła. Firmę Solaris Bus & Coach, która wykonała i dostarczyła autobusy reprezentowali: dyrektor sprzedaży krajowej Andrzej Sienkiewicz, dyrektor produkcji Tomasz Styźiński, kierownik projektu Jarosław Swoboda.
Nowe autobusy poświęcił proboszcz parafii w Chludowie pod wezwaniem Wszystkich Świętych ojciec Ryszard Hoppe.
Pan Sienkiewicz przekazał symboliczny klucz z logiem Solarisa na ręce prezesa ZKP Suchy Las. Na ręce wójta gminy Suchy Las złożył pluszowego, zielonego pieska, który jest nieodłącznym symbolem tej marki.
Autobusy zostały zakupione w ramach projektu: „Realizacja węzła przesiadkowego w Złotnikach w celu zwiększenia dostępności linii kolejowej nr 354 Poznań-Piła” dla Działania 3.3 Wspieranie strategii niskoemisyjnych, w tym mobilność miejska, Poddziałanie 3.3.3 Wspieranie strategii niskoemisyjnych w tym mobilność miejska w ramach ZIT dla MOF Poznania w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

 

Pojazd ten spełnia najnowsze standardy ZTM Poznań pod względem informacji pasażerskiej (tak jak poprzednio zakupiony Solaris Urbino 12 III generacji).  Wyposażony jest w pięć elektronicznych tablic zewnętrznych w technologii LED z automatycznym dostosowaniem jakości wyświetlania do warunków atmosferycznych oraz dwie tablice wewnętrzne.

Na zewnątrz pojazdu znajdują się następujące tablice:
  • z przodu pojazdu – tablica kierunkowa z numerem linii,
  • z tyłu pojazdu – tablica z numerem linii,
  • z boku pojazdu po stronie drzwi – tablica kierunkowa z numerem linii w pasie nadokiennym oraz tablica z numerem linii zamontowana za pierwszymi drzwiami na dole szyby,
  • z boku pojazdu po stronie kierowcy – tablica z numerem linii zamontowana w pasie nadokiennym.
W środku pojazdu:
  • tablica LED o czerwonym kolorze czcionki, informuję o zbliżającym się przystanku, aktualnej dacie i godzinie,
  • tablica LCD – zamontowana w środkowej części pojazdu, pokazuje przebieg całej trasy wraz z czasami przejazdu pomiędzy poszczególnymi przystankami.

Ponadto pojazd jest wyposażony w system zapowiedzi głosowych, system liczenia pasażerów oraz rampę dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Autobus nie zanieczyszcza tak bardzo powietrza jak inne samochody, ponieważ spełnia wymogi normy EURO 6.